Makale 'Yüzonbir'den 'bir'e iniş

'Seçme Köşe Yazıları' forumunda admin tarafından 23 Mar 2019 tarihinde açılan konu

By admin on 23 Mar 2019 03:45
 1. admin

  admin Administrator Site Yetkilisi

  thumb_alaaddin_basar.jpg “Üç elif ittihad etmezse üç kıymeti var; sırr-ı adediyet ile ittihad etse yüzonbir kıymet alır.” Lem’alar
  “Allah’ın rahmeti cemaat üzerindedir.” Cemaatla kılınan namaza yirmiyedi kat fazla sevap verilmesi bunun en açık göstergesi.
  Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin bu harika vecizesi de, mü’minleri cemaat şuuruna ermeye ve ondan istifade etmeye güzel bir teşvik.
  Biz, “yüzonbir” rakamında yer alan üç tane “bir” rakamını okurken birincisine “yüz” diyoruz, ikincisine “on”, üçüncüsüne de “bir”.
  Cemaat hâlinde icra edilen bir İslâmî hizmette de şahıslardan birine “yüz”, bir diğerine “on”, üçüncüsüne ise “bir” birimlik vazife düşebilir. Ama o bir birimlik işi yapan şahıs hizmetten çekildiği takdirde, yapılan işin değeri yüzonbirden onbire düşer.
  Demek ki, o “bir” mevkiinde sadakatla bekleyen şahıs, aslında yüz birimlik hizmet icra etmektedir. “On” birimlik iş yapan arkadaşın da vazifeden çekilmesiyle baştaki “bir” rakamına artık “yüz” denmez, “bir” denir.
  Buna göre, hizmetin ileri kademelerinde çalışma lütfuna eren bir insan, yaptığı hizmetleri cemaate borçlu olduğunu unutmayacak, onları küstürdüğü yahut onlardan ayrıldığı takdirde, değerinin yüzden bire düşeceğini bilecektir.
  Onlara karşı faziletfuruşluk yerine, tevazu ile, muhabbetle, minnettarlıkla mükellef olduğunu unutmayacaktır.
  Kaynak: 'Yüzonbir'den 'bir'e iniş - Alaaddin BAŞAR
   
  Son düzenleme: 23 Mar 2019

Bu Sayfayı Paylaş