Video Said Nursi'nin tarafında olsaydık M. Kemal o icraatları yapamayacaktı

'Portal Konuları' forumunda admin tarafından 3 Şub 2018 tarihinde açılan konu

 1. admin

  admin Administrator Site Yetkilisi

  [​IMG]
  Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin talebesi Mehmet Fırıncı Ağabey, Cumhuriyet döneminin önde gelen âlimlerinden Hasan Basri Çantay’ın Bediüzzaman Said Nursi ile ilgili bir pişmanlığını anlattı.
  Birinci dönem milletvekillerinden olan Hasan Basri Çantay’ı 1960 yılının Nisan ayında hastanede tedavi görmekte olduğu bir sırada Bekir Berk, Mehmet Emin Birinci ve Hakkı Yavuztürk ile ziyaret ettiklerini belirten Fırıncı ağabey, ziyarette yaşanan diyalogları şöyle anlattı:
  BİZİ GÖRÜNCE HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLADI
  "Hasan Basri Hoca Bekir abiyi görünce hüngür hüngür ağlamaya başladı. Ağlama sesini duyan doktor ve hemşireler geldi. "Ne oldu hastaya" dediler. Bekir abi de "Bediüzzaman yeni vefat etmişti biz de onun talebeleriyiz. Bizi görünce duygusallaştı" dedi.
  SAİD NURSİ'NİN TARAFINDA OLSAYDIK M. KEMAL O İCRAATLARI YAPAMAYACAKTI
  Sonra sakinleşti ve bize "Bekir bey, Bediüzzaman Meclis'te M. Kemal'le mücadele ederken ben arkasından tuttum. 'Hoca bizi bu adama mahvettirmeyesin, ne olur bu konuşmanı biraz tatil et, ertele.' dedim. Halbuki, biz dört-beş kişi Hocadan (Said Nursi) tarafta olsaydık (M. Kemal) o icraatları yapamayacaktı. Ama biz taraftar olmadık, Hocayı sakinleştirme tarafını seçtik, büyük bir yanlışlık yaptık. Ben onun için bu kadar üzülüyorum' dedi.
  SAİD NURSİ: MECLİSTE 4-5 KİŞİ BENDEN TARAF OLSAYDI M.KEMAL’İ MAĞLUP EDECEKTİM
  Bununla ilgili Ali Demirel'in daha önce yaşadığı bir hatırasını anlatan Fırıncı ağabey, "Eskişehir vaizi Hacı Abdullah efendi ile birlikte Ali Demirel beraber Emirdağ'a gidiyorlar. Üstad onları ayakta karşılıyor. 'O zaman Mecliste 4-5 kişi benden taraf olsaydı ben onu (M.Kemal) mağlup edecektim' diyor. Bizim bu hatıradan haberimiz yoktu sonradan Sungur abinin yanında dinlemiştik.

  Fırıncı ağabeyin videosu:
  Mehmet Fırıncı Ağabey'den Hatıralar 3
   
  Son düzenleme: 15 Şub 2018

Bu Sayfayı Paylaş