Hatıra Said Nursi, oruç tutmayan doktorun muayene girişimine öyle bir cevap verdi ki

'Portal Konuları' forumunda admin tarafından 23 May 2019 tarihinde açılan konu

 1. admin

  admin Administrator Site Yetkilisi

  [​IMG]
  Nur talebelerinden Emin ve Mehmed Feyzi, Bediüzzaman Said Nursi'nin Ramazan ayındaki bir kaç güne ait yediği yemeği kaşık kaşık not almışlardı. Kastamonu Lahikası'nda yer alan mektupta Bediüzzaman ile bir doktor arasında iftar vakti cereyan eden konuşma da yer alıyor:

  Hekimlere muhtaç değilim hekim, Cenâb-ı Haktır
  "Yine bu hastalığın letâifindendir ki, Üstadımızın hiç sesi çıkmıyordu, konuşamıyordu. Hiç beklenilmeden, bir iftar vaktinde bir doktor geldi, elini tuttu. Üstadımız dedi ki: “Ben, hastalığımı muayene ettirmem, ben hekimlere muhtaç değilim; hekim, Cenâb-ı Haktır.”

  Birden canlandı, sesi çıkmaya başladı. Güya kendisi bir doktor şeklini aldı. Doktor ise, hasta vaziyetine girdi. Doktora ehemmiyetli bir mektup okudu. Doktorun derdine deva olacak bir ilâç oldu. Sonra top atıldı.

  Orucunu bozmuş bir doktorun
  Doktora dedi ki: “Burada iftar et.”

  Doktor dedi ki: “Bugün kusur etmişim, oruç tutamadım” demesiyle, çok hayret ettiğimiz Üstadımızın vaziyeti, orucunu bozmuş bir doktorun tıp noktasında hâkimane vaziyetini kabul etmediği için o vaziyet ona verildiğini bildik.

  Evet, Risale-i Nur’un şahs-ı mânevîsinden gelen şifa duası, öyle yüz bin doktora mukabil gelir diye biz de tasdik ettik. Bu hastalığın leyle-i Kadirde Risale-i Nur’un talebeleri, hususan mâsumların ettikleri şifa duaları öyle bir derece harika bir surette tesirini gösterdi ki, Üstadımıza sıhhat halinden daha ileri bir surette birden bir vaziyet verildi, leyle-i Kadre lâyık bir tarzda çalışmaya başladı. Risale-i Nur şakirtlerinden gelen bu dua-yı şifa, harika bir mu’cize gibi, bir keramet olduğunu biz gözümüzle gördük.

  Kaynak: Said Nursi, oruç tutmayan doktorun muayene girişimine öyle bir cevap verdi ki
   
 2. admin

  admin Administrator Site Yetkilisi

   
  Son düzenleme: 3 Haz 2019

Bu Sayfayı Paylaş